Kungsleden, azaz a Királyok Útja, “Skandinávia kéktúrája”, az északi sarkkör felett helyezkedik el. A világ egyik legszebb túraútvonalaként tartják számon, ami nemhiába található világszerte sok ezer ember bakancslistáján. Több napos túránkon ezen, az amúgy szerteágazó útvonal mintegy 110km-es szakaszát teljesítjük. Teljes hosszában csaknem civilizáció mentes területen, változatos tájakon haladunk keresztül, nyírfaligeteken át vezet utunk egészen a hol mocsaras, hol teljesen kopár vidékig. A napsütéses órák magas számának köszönhetően lesz időnk a túrát teljesíteni, sőt jó idő esetén még egy hegycsúcs - Svédország legmagasabb hegye, a Kebnekaise [2104m] - is beleférhet.
Ha kíváncsi vagy milyen ott fenn északon úgy felébredni a sátradban, hogy mellette egy rénszarvas legel, tarts velünk!
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok, valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásainknak!
Mire számíts?
- haladó szintű túrára, előzetes túratapasztalat és jó állóképesség mindenképp szükséges
- hátizsákod akár 20 kg-t is nyomhat (benne minden felszerelésed, ami az egész túra során kellhet), ezt kell cipelned nap, mint nap
- sátorban alvás és önellátó étkezés
- meredek lejtőkre és kaptatókra
- köves, kavicsos, vagy épp vizes, csúszós terepre
- híd nélküli folyókon gyalog kell átgázolnunk
- minimum egy nap esőre és akár nagyon erős szélre
- szép idő esetén gyönyörű kilátásra és magas hőmérsékletre, rossz idő esetén vízszintes esőre és alacsony hőmérsékletre
- a magashegy megmászásához megfelelő kondícióval rendelkezz(csak megfelelő időjárási körülmények esetén)
- ha mindez nem riaszt el, akkor jó kondícióval viszonylag könnyen teljesíthető túrára
NAPI PROGRAMTERV:
Utazás menetidő: Kiruna (4-5 óra), egyénileg repülővel (stockholmi átszállással), vissza ugyanez
1. nap Kiruna - Nikkaluokta
A repülőjáratok foglalásától függően várhatóan délután érkezünk meg túránk első állomásához, Kirunába. A helyi kempingben sátorverés, vacsora után még egy szaunáz, majd korán nyugovóra térünk, mert másnap időben kelünk, hogy elérjük a korai buszunkat, ami elvisz a túránk kezdőpontjába, Nikkaluokta-ba.
Menetidő: 1 óra busszal
2. nap Nikkaluokta–Kebnekaise (Mountain Lodge)
Kora délelőtt érkezünk a Nikkaluokta-i kempingbe, ami három völgy találkozásánál fekszik és a Kebnekasie hegyvonulat kapujaként tekinthető, egy rövid frissítőt veszünk, majd nekivágunk a túránk első etapjának teljesítésére. Ez a szakasz jellegzetessége, hogy törpe nyíres, lápos területen megyünk szinte egész a hegyvonulatig, ahol időnként a haladást fapallók, kis hidak könnyítik. Már az utunk során gyönyörködhetünk a Kebnekaise hegyvonulat szépségében, és a körülöttünk elterülő kis kristálytiszta vizű tavakban. Kora délutáni érkezésünket követően felverjük sátrainkat és elfogyasztjuk vacsoránkat.
Táv: 19 km
Szintemelkedés: 230 m felfelé
Menetidő: 4-5 óra
3. nap Kebnekaise megmászása(opcionális)
Ha az időjárás kedvező, és lesz annyi jelentkező akkor lehetőség van Svédország legmagasabb csúcsára felmászni, egészen 2104 méterig. Ez a csúcsmászás egyébként „klimatikus négyezresnek” is tekinthető. A csúcsról jó idő esetén akár Svédország 1/8-ada is belátható vagy éppenséggel az alatta elvezető királyok útján masírozó túrázók is láthatóak. A tervezett mászási útvonal a klasszikus nyugati, normál út, amit gyakorlatilag extra felszerelés igénybevétele nélkül meg lehet mászni. A menetidő optimális körülmények között 5-7 óra oda-vissza.
Táv: 10 km
Szintemelkedés: 1400 m felfelé, 1400 m lefelé
Menetidő: 5-7 óra
4. nap Kebnekaise(Mountain Lodge) – Sälka
Kora reggeli étkezést és sátorbontást követően elindulunk a túránk második szakaszán, ami hosszabb lesz, mint az előző napi etap. A táj már lassan kezd változni cserjés-bokros vidékké, majd a nap végére majdnem teljesen kopárrá válik, de még mindig gyönyörű zöld környezeten vezet át. Ebédünket a Singi völgyében tervezzük eltölteni. A völgyben haladva akár lehetőségünk is lesz már rénszarvasokat is megfigyelni a távolban. Este a kisebb folyókkal szabdalt területen felállítjuk sátrainkat és felhasználva a kristálytiszta vizet, vacsorát készítünk. Világosság ide vagy oda, a fáradtságtól mindenki könnyen el fog tudni aludni.
Táv: 27,5 km
Szintemelkedés: 140 m felfelé
Menetidő: 9-10 óra
5. nap Sälka – Alesjaure
A szokásos reggeli készülődés után indulunk tovább, majd pár óra enyhe kaptató megtétele után elérjük a túránk legmagasabb pontját (1140m). Innen egy ideig lefele haladunk a következő táborhelyig, amíg el nem érjük az Alesjaure kempinget, ahol forró szauna és jéghideg tóvíz vár minket, hogy kipihenjük a napi szakasz fáradalmait.Ezen a helyen már számíthatunk a naplemente után megjelenő szúnyogok támadására! A szauna mellet itt van újra lehetőségünk a tisztálkodásra is a saját magunk által fűtött kályhában melegvíz segítségével.
Táv: 26,5 km
Szintemelkedés: 300 m felfelé, 360 m lefelé
Menetidő: 9-10 óra
6. nap Alesjaure – Abiskojaure (kemping)
A reggeli indulás után az utunkat kísérő tórendszer lehetőséget ad egy frissítőfürdőre, majd ezek után ismét a hegyek alá érve megcsodálhatunk egy hagyományos számi rénszarvas karámot, ahol számi pásztorok összegyűjtik az állatokat, majd egy különleges módszerrel újra kiválogatják őket. Utána a Kartinvare hegy lábánál ereszkedünk lefele az Abiskojaure tó partján elhelyezkedő kempingig,ami már a célunkig vezető Abisko nemzeti park része. Itt már újra találkozunk az elején megismert törpe nyíres erdőkkel.A táborhelyen lehetőség nyílik egy kiadós frissítő fürdőzésre a tó vizében és akár készleteink pótlására is.
Táv: 21 km
Szintemelkedés: 400 m lefelé
Menetidő: 7-8 óra
7. nap Abiskojaure(kemping) – Abisko(kemping)
A túránk végső szakasza relatív könnyű,egyenes és kímélőutat biztosít gyönyörű kanyonok és vízesések mentén egész a végső célunkig. Lehetőség szerint még aznap visszautazás Kirunába, ahol a hazautazás időpontjának függvényében akár még az ismert helyi kempingben egy szaunázáskíséretében zárjuk az északi sarkkör feletti kalandot.
Táv: 14 km
Szintemelkedés: 400 m lefelé
Menetidő: 5-6 óra
8. nap Kiruna – Budapest
4-5 óra repülővel (stockholmi átszállással).
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a szervezés és a túravezetés díját (képzett túravezetőkkel)
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást:
~ 90-95.000 Ft / fő - tájékoztató retúr repjegyár (foglalás egyénileg)
* szállást:
~ 8.000 Ft / fő / éj - Kiruna kemping
~ 30.000 Ft / fő / túra - Kempingek a gyalogtúra alatt (beleértve a végső állomáson található kempinget is)
* helyi közlekedést:
~ 14.000 Ft / fő – Kiruna-Nikkaluokta és Abisko-Kiruna útvonalon
* az étkezéseket, a belépőket és az extrémsport biztosítást, mely itt megköthető >>
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
MÉRSÉKELTEN NEHÉZ - Az igazi kihívást a nehéz hátizsák és az időjárás szeszélyessége jelenti. Ha nem okoz gondot az extrém időjárás változás, az olykor erős szél, illetve, hogy hat napon keresztül minden felszerelést és élelmet a hátadon kell cipelned, nem érhet meglepetés. A napi túrák időtartama 6-9 óra, sportos életmóddal és kellő kitartással könnyen teljesíthető. Túrázási tapasztalat, szédülésmentesség, magabiztos mozgáskoordináció feltétel. Továbbá fel kell készülni, főleg a nagy kiterjedésű vizes területek mentén a napnyugtakor megjelenő szúnyogok rajzására.
MAGASHEGYI TÚRÁHOZ SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK, SZÁLLÁSOK FAJTÁI:
A legfontosabb a kényelmes technikai túraöltözet, több rétegben. Aláöltözet, középső réteg - polár pulóver és softshell dzseki kombinálva - illetve az opcionális vízzáró külső héj, melyet csapadék esetén, valamint a hőtartás miatt használhatunk. Technikai túráknál érdemes külső rétegnek korszerű vízálló dzsekit választani, amire rá tudjuk venni a mászó beülőt, illetve befér a kapucni alá a hegymászó sisak - egyéb esetekben a teljes alakos esővédő poncsó ajánlott. Szükséged lesz többek között magashegyi bakancsra (magashegyi trekking, alpin 3 évszakos - Hanwag Alaska GTX, La Sportiva Trango S EVO GTX - a leg szélesebb körű a felhasználási területük, valamint alpin 4 évszakos - La Sportiva Nepal Extreme vagy Nepal EVO GTX - 4000 m felett szükséges a hőszigetelés miatt), túrazokni (+ tartalék), kamáslira, közepes hátizsákra (35-50l), napszemüvegre / síszemüvegre, fejlámpára, fényvédő krémre, termoszra, tartalék élelemre (energia szelet, -zselé), izolációs fóliára, túrabotra, amely a hosszabb gyaloglások alkalmával kíméli a térdedet, esetleg kis méretű kemping főzőre.
Magashegyi túrák alkalmával legtöbb esetben fűtött vagy személyzet nélküli bivakház lesz a szállásunk. Hálózsák mindkét esetben ajánlott, az agynemű kímélése miatt legtöbb helyen előírás. Fűtött ház esetén érdemes legalább egy +10 fokos komfort fokozattal rendelkezőt magunkkal hozni, fűtetlen bivak használatához pedig ajánlott a legalább 0 fokos komfort fokozattal rendelkező - évszaktól és magasságtól függően az említett ajánlások változhatnak.
Az alacsonyabban fekvő területeken kempingekben, apartmanokban, ifjúsági szállókban vagy egyszerű szállodákban szállunk meg. Ez számos eseteben választható, azonban előfordulhat, hogy a túra útvonala nem enged több lehetőséget az éjjeli menedék kijelölésére. Megesik olyan kalandtúra is, ahol a táj szépsége illetve a program nomád mivolta miatt a vadkempingezést választjuk, de valljuk be, ezen opció nélkül számos misztikus helyszín ismeretlen maradhatna számunkra...
Lappföld (Sápmi) egy földrajzi értelemben vett régió, ami Skandinávia északi részén terül el, s jelenleg négy ország területrészeit fedi le: egész Észak-Norvégiát, kb. Trondheimtól északra; Észak-Svédország nagy részét, kb. Közép-Svédországtól; Finnország északi, Lappföld nevű régióját és az Oroszországban található Kola-félsziget északi sávját, ami Lappföld keleti határa.
Lappföld és Észak-Európa őslakói a számi (lapp) nép, akik ma is úgy tartják, hogy ők voltak Lappföld legelső lakói. A számi nép sosem hozott létre önálló államalakulatot, megmaradtak a tradicionális halászó, vadászó és pásztorkodó életmódnál. A rénszarvasvadászat központi eleme volt életüknek, s akik ezt a tevékenységet űzték azok egész életstílusa e köré épült, mivel követték a rénszarvascsordák vonulását. A rénszarvas-nomádság is kialakult, mivel sokaknak sikerült a szarvasokat megszelídíteni, tartani és tenyészteni.
A VIII-X. századokban a régióban történő viking terjeszkedés és agresszió miatt a számik egyre északabbra húzódtak, ami a vikingek közé történő asszimilációjukból is adódott. A vikingekkel ugyanakkor kereskedelmi kapcsolatba is kerültek. A későbbi norvég törzsfőnökök kiterjesztették befolyásukat a számikra is és adóztatták őket, ami a lappok számára inkább pozitív volt, mivel védelmül szolgált a keletről közeledő finnugor törzsek ellen. A XI. században létrejött Norvég Királyság észak felé kezdett hódítani, de a lapokkal mégis békés viszonyt alakítottak ki, alkalmi kereskedelmi kapcsolatokkal...
További érdekes információk Lappföld történelméből: http://vlaston.webnode.hu/news/lappfold-sapmi-tortenete/
Képek forrása: codyduncan.com, MAKASE, foreignpixel.com, she-explores.com, wanderlust.co.uk