...a víz és tán a földrengések borzasztó remekműve, vihartól felizgatott kőtenger. Az egész árok medréből háznyi nagyságú sziklák tornyosulnak - itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lépted sziklára esik. - Rómer Flóris az Ördög árokról 1860-ban.
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok, valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásainknak!
NAPI PROGRAMTERV:
Utazás menetidő: Budapest - Vinye 140 km / 2 óra
1. nap
Utunkat a Kőpince forrásnál kezdjük, ahol feltöltjük kulacsainkat kellemes, 7 fokos vízzel. A zöld jelzésen elindulva átsétálunk Csesznekre, majd Kőmosó-szurdokot elhagyva a piros jelzést követve érkezünk meg az Ördög-árokba.
Bakonyoszloptól délre, a Dudari-erdő és az Alsó-erdő között alakult ki a vízfolyások rombolása és néhány barlang beszakadása révén a szurdok. A felette összezáródó lomboktól félhomályos, kanyargós szurdokban csak nagy esők vagy hóolvadás után folyik patak. A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják.
Megannyi patakátkelés közepette érünk el az Ördög-árok legizgalmasabb és egyben legmeghatározóbb pontjához, az ördög gáthoz, másnéven a Gizella-átjárónak nevezett szűkülethez, ahol egy meteorit méretű szikladarab állja a Dudar patak útját. Itt található a sűrű-hegyi Ördög-lik, mely a Bakony egyik legnagyobb barlangja, széles szája az Ördög-gát felett 32 m magasságban tátong. Az összesen 150 méter hosszú, 10 méter mély barlangrendszer környékén, mindkét oldalon, kisebb barlangok, kőodúk, fülkék, hasadékok sorakoznak.A régi, mára már romos kútházat elhagyva érünk be a Cuha patak szurdokvölgyébe, melynek kanyargós útvonalát követve térünk vissza autóinkhoz.
Táv: 24 km, szintemelkedés: 600 m, menetidő: 7-8 óra.
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a túravezetést, a szervezést
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást:
egyénileg - teleautós rendszer (az autókat segítünk összeszervezni)
* az étkezéseket
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
KÖZEPESEN NEHÉZ - Minden egészséges ember számára teljesíthető, de jólesően fárasztó. Ha aktív életmódot élsz, nem érhet meglepetés. Napi túra időtartama 7-8 óra. Szédülésmentesség, magabiztos mozgáskoordináció előny.
SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK:
Ruházat - Az évszaknak és időjárásnak megfelelő, réteges öltözködés ajánlott. Érdemes esőruházattal készülni, hogy az esetleges csapadékos idő se tudjon kifogni rajtunk.
Élelem - Nagyon fontos, hogy fejenként legalább 2 liter víz legyen mindenkinél! Élelem szempontjából kétszeri étkezéssel kell számolni (szendvicsek), illetve csokoládét, kekszet érdemes hozni a gyors energiapótlás végett.
Felszerelés - Térképpel és iránytűvel készülünk, de aki szeretné jelölni az útvonalat, természetesen hozhat magával papír alapú térképet, vagy GPS-t. Aki szeret fényképezni, az hozza magával az apparátusát, mert lesznek szép, panorámás helyek.
Őszi túra a Bakonyban
Az Ördög-árokról a legtöbb ember a budai Hűvösvölgyre asszociál először, de nem: ez az Ördög-árok a Bakonyban található, annak egyik csodás részén, Csesznek környékén. A Bakony sok szurdoka közül ez az egyik leghosszabb. Formakincsében megfigyelhetjük a mészkőszurdokok sajátos jelenségeinek széles tárházát, miközben feledhetetlen, kalandos túraélményben van részünk.
A Bakony (Bakonyerdő) mintegy 4000 négyzetkilométer kiterjedésű karsztos röghegység, a Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A hegységet valószínűleg első erdőispánjáról – Comes de Bacon-Gug – nevezték el. Az elnevezés végső forrása pedig a bükk, illetve a bükköt jelentő kifejezés. A Bakony név jelentése tehát: Bükk, Bükkös.
A Bakony elsősorban hatalmas erdőiről és rövidebb-hosszabb szurdokairól híres. A jellegzetes, bükkös erdőkkel borított tájegység 1991-ben került védelem alá. A természetvédelmi oltalmat a terület viszonylagos érintetlensége, kiterjedésének 84%-át borító erdeinek szinte teljes mértékű eredetisége is indokolta.
Képek forrása: H. Szabó Sándor - mavnosztalgia.hu -www.instazu.com