A kaptárkövek olyan sziklavonulatok vagy kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba a régmúlt korok emberei rejtélyes fülkéket faragtak. Az egyik népszerű feltevés szerint a kaptárkövek síremlékek voltak, a fülkékbe az elhunytak hamvait tartalmazó urnákat tartották. Mások szerint a vakablakoknak bálványtartó, áldozat-bemutató szerepük volt, a leginkább ismert és elfogadott vélemény szerint pedig a fülkékben méhkaptárokat tartottak. Mindenesetre ezek az érdekes földtani alakzatok az ember formaalakító tevékenységének nyomait hordozzák magukon, ezért régészeti, néprajzi, kultúrtörténeti értékük is jelentős. Kétnapos túránk során ezeket a fantasztikus és misztikus látnivalókat keressük fel Bogács és környékén a Bükkalján.
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok, valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásainknak!
NAPI PROGRAMTERV:
Utazás menetidő: Budapest - Bogács ( 1,5 - 2 óra, 150 km) - az utazást segítünk összeszervezni
Találkozó: reggel 8.30 órakor Bogácson a termálfürdő parkolójában. A túrát 9 órakor indítjuk.
1. nap Túránkat Bogácsról kezdjük és a piros jelzésen haladva közelítjük meg a kb 5 km-re lévő Szomolyát, melyet elsősorban az itt kinemesített cseresznye tett híressé (tiszteletére cseresznye-fesztivált rendeznek minden év június második hétvégéjén). Itt található a kaptárkövek egyik legtípusosabb csoportja (a kaptárkő elnevezés is szomolyai lakosoktól ered), a Szomolya fölött emelkedő Vén-hegy nyugati lejtőjén - természetvédelmi helyen - a Kaptár-völgyben helyezkednek el, ahol a riolittufa vonulat nyolc nagyobb, fülkés sziklára, sziklavonulatra, kőkúpra tagolódik. A völgyet uraló, legimpozánsabb sziklavonulat a Királyszéke, mely egy búbos kemencéhez hasonlító nagyobb kúpra és több kisebb kúpra tagolódik, ahol összesen 48 db fülkét számolhatunk meg.
Miután bejártuk az itt található tanösvényt, érintve a szomolyai barlanglakásokat visszaindulunk és Bogácson keresztül elgyalogolunk Cserépváraljára (kb 10 km). Cserépváralján (Mangó-tető és Csordás-völgy) és környékén (Furgál völgy) található a kaptárkövek második legjelentősebb csoportja. Tíz lelőhelyen 20 kaptárkövet ismerünk, amelyeken összesen 132 fülke számolható össze. A kaptárkövek zöme kúp formájú, köztük impozáns méretűek is vannak.
Bogácsra visszatérve lehetőség van ejtőzni egyet a helyi termálfürdőben és egy kicsit átmelegedni az egész napos túra után.
2. nap Bogács – Cserépfalu – Ördögtorony – Turista Központ – Hór Völgy – Suba lyuki ősember barlangja – Ódorvár –Bogács
Második nap Cserépfalu felé vesszük az irányt. Varázslatos hangulatú kis falu egyedi atmoszférával. A templom után kiszélesedik az utca és feltűnnek a hegyek. A piros jelzést követve felmegyünk a dombokra a Milleniumi kilátóhoz, majd északnak tartva tovább a pincékhez a patak mentén, a barlanglakások és kőbánya érintésével a Mész- hegyre. Itt találjuk a kaptárköveket és az Ördögtorony kilátót.
Az Ördögtoronytól a sárga jelzésen vissza a turista központba, onnan indulunk a Suba lyuki ősember barlangjához. A barlang bejárata látványos, elemlámpa segítségével be lehet járni a belső tereket. Az itt lakott ősembert neandervölgyinek azonosították. A Hór-völgy a Bükk déli előterének egyik legimpozánsabb völgye. Alternatív túra: Az Ódorvár romjai további 3 km-re találhatóak. Táv: 19 km
Általános információk:
- A napi túrák nagyjából 6-7 órát vesznek igénybe. A terep helyenként köves, utunk patakmedreket is keresztez, ezért túrabakancs ajánlott.
- Túránk egész napos, ezért kényelmes túra ruházat és túrabot, csapadékos idő esetén esőruházat ajánlott.
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a túravezetést, szervezést
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást:
egyénileg - az utazást segítünk összeszervezni
Budapest-Bogács kb. 5.000 ft
* a szállást:
Felsőtárkány, Bábakalács Erdei iskola és túristaszállás
4.000FT/fő
* az étkezéseket
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
KÖZEPESEN NEHÉZ
SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK:
Ruházat - Az évszaknak és időjárásnak megfelelő, réteges öltözködés ajánlott. Érdemes esőruházattal készülni, hogy az esetleges csapadékos idő se tudjon kifogni rajtunk.
Élelem - Nagyon fontos, hogy fejenként legalább 2 liter víz legyen mindenkinél! Élelem szempontjából kétszeri étkezéssel kell számolni (szendvicsek), illetve csokoládét, kekszet érdemes hozni a gyors energiapótlás végett.
Felszerelés - Térképpel és iránytűvel készülünk, de aki szeretné jelölni az útvonalat, természetesen hozhat magával papír alapú térképet, vagy GPS-t. Aki szeret fényképezni, az hozza magával az apparátusát, mert lesznek szép, panorámás helyek.
Kelta ősök nyomában, a misztikus kaptárkövek rejtélye
A vidéken megőrződött hagyománykincs egyik csoportja a hamvasztásos temetkezést, a másik igen elterjedt hagyománycsoport pedig a méhészkedést említi a fülkékkel kapcsolatban. A kutatók egy része a kelta néptörzsek urnatemetkezési helyeinek, a „szkíta-hun-magyar hősök” vagy egyes nemzetségek síremlékeinek vélte a vakablakos sziklákat, mások pedig bálványtartóknak, áldozóhelyeknek gondolták azokat. A számos kutatás és ásatás ellenére, a kaptárkövek rejtélye még nem oldódott meg.
A fülkés sziklák kis csoportja fellelhető a Pilis és a Budai-hegység területén is (különösen a Tétényi-platón), de a leggazdagabb előfordulásuk Eger környékén, a Bükkalján található. Legtipikusabb csoportjuk Eger határában (Nyerges-hegy, Mész-tető, Cakó-tető), Szomolya mellett (Vén-hegy, Kaptár-rét) és Cserépváralja környékén lelhető fel, de ezeken kívül Sirok, Egerbakta, Egerszalók, Ostoros, Noszvaj, Bogács, Cserépfalu, Tibolddaróc és Kács határában is találunk kaptárköveket. A Bükkalján jelenleg 40 lelőhelyen 77 kaptárkövet ismerünk, a sziklaalakzatokon pedig 482 fülkét számolhatunk össze.
További, átfogó információ a kaptárkövekről és természetföldrajzi hátteréről itt található: http://lithosphera.hu/2013/06/tuzben-szuletett-taj/
Képek forrása: keptar.oszk.hu, elmenyekvolgye.hu, panoramio.hu