Egy igazi családi kalandtúrára invitálunk benneteket, e vadregényes, vulkanikus eredetű középhegységben. Programunk a Duna partjától indul, majd kisvasúttal utazunk a királyréti végállomásig. Az ősvulkán, mely a hegység alapját alkotja, 18-19 millió évvel ezelőtt keletkezett. Célunk a hajdani kráter peremének emlékét őrző legmagasabb börzsönyi pontok meglátogatása, a hegység megismerése és egy kellemes, játékos, vidám nap eltöltése varázslatos környezetben.
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok, valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásainknak!
Utazás menetidő: Budapest - Kismaros (1 óra, 55 km) - az utazást összeszervezzük
Találkozó: reggel 8 órakor Kismaroson, a Királyréti kisvasút megállója melletti parkolóban. Rövid ismerkedés után felszállunk a kisvasútra és a kezdetekben a börzsönyi erdei vasút segíti a csapat összerázódását. A gyerekeket a felnőttek segítségével egy kis közös játékra invitáljuk, ezt a félórás vonatozás alatt ismertetjük és kiosztjuk az eszközöket.
NAPI PROGRAMTERV:
Királyréti-tó, Petőfi-forrás, Suta-berki nyiladék, Szénpataki kulcsosház, Marika forrás, Csóványos (938m), Foltán kereszt, Királyrét
Tútatáv: 15 km szintemelkedés 800 méter
Időtartam: Egész napos program - a túra időtartama kb. 6 óra de jó idő esetén játékokkal együtt kora estig tervezzük. Az utolsó kisvonat 18.30-kor indul vissza Királyrétről.
KINEK AJÁNLJUK: Túrázáshoz, mozgáshoz szokott családoknak, felnőtteknek, akik szívesen töltenek egy kellemesen aktív, játékos napot a természetben. A túratáv (15 km) gyerekeknek közepesen nehéz. Javasolt alsó korhatás 6 év.
1. nap A Királyréti-tó mellett az eleinte kellemesen kanyargó kék négyzet jelzésen indulunk el, majd némi emelkedő jelzi, vár ránk a csúcs! A könnyű erdei terepen jutunk el a Petőfi-forráshoz majd a Bajdázói tóhoz, ahol megállunk egy kis teknőslesre. A Suta-berki nyiladék után meredekebbre vált utunk és hamarosan elérjük a Szénpataki kulcsosházat. Itt tarunk egy kis tízórai szünetet és feltöltődünk jó sok energiával, hogy nekivágjunk a csúcstámadásnak. Felkapaszkodunk a meredek köves "Szerelem gerincre", amelyről kitárul alattunk a kilátás a Börzsöny déli felére, majd kiérünk a fák takarásából a Marika forráshoz.
Utunk a Csóványoson (938m) épült új kilátóhoz vezet, melyről ~117 km-es horizont, az ország egyik legszebb panorámája tárul elénk. A közeli Dunakanyar és a tiszta idő esetén látható Magas Tátra vonulata sokáig emlékezetes marad minden túrázó részére.
Miután kigyönyörködtük magunkat a látványban és mindent megettünk amit ebédre hoztunk, elindulunk lefelé. Egy 700 méter magasan fekvő réten az erdészet padokat helyezett el, így itt a Foltán-kereszt közelében megpihenünk, és egy számháború party-val töltjük el a délután maradék részét. Késő délután leereszkedünk Királyrétre és a kisvasúttal visszavonatozunk Kismarosra az autókhoz.
Általános információk:
- A napi távok közepesen hosszúak, így kényelmes öltözék ajánlott.
- Vízhatlan öltözéket valamint váltóruhát is érdemes bepakolni.
- Élelmiszert a túra előtt érdemes beszerezni, ugyanis túra közben nem lesz erre lehetőség.
- Fejenként legalább 1,5 - 2 liter folyadékot ajánlott magunkkalhozni.
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a túravezetést, szervezést
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást:
egyénileg - az utazást segítünk összeszervezni
* a szállást:
* az étkezéseket
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
-könnyű/közepes, mozgáshoz szokott gyerekek-felnőttek számára. Ajánlott alsó korhatár 6 év
SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK:
Ruházat - Az évszaknak és időjárásnak megfelelő, réteges öltözködés ajánlott. Érdemes esőruházattal készülni, hogy az esetleges csapadékos idő se tudjon kifogni rajtunk.
Élelem - Nagyon fontos, hogy fejenként legalább 2 liter víz legyen mindenkinél! Élelem szempontjából kétszeri étkezéssel kell számolni (szendvicsek), illetve csokoládét, kekszet érdemes hozni a gyors energiapótlás végett.
Felszerelés - Térképpel és iránytűvel készülünk, de aki szeretné jelölni az útvonalat, természetesen hozhat magával papír alapú térképet, vagy GPS-t. Aki szeret fényképezni, az hozza magával az apparátusát, mert lesznek szép, panorámás helyek.
Kellemes gyalogtúra a Börzsöny legmagasabb pontjaira
A vulkanikus eredetű középhegység egykori formája mára jelentősen lekopott. A Duna partjától indulva lassan emelkedünk a királyréti végállomásig. Az ősvulkán, mely a hegység alapját alkotja, 18-19 millió évvel ezelőtt keletkezett. Célunk a hajdani kráter peremének emlékét őrző legmagasabb börzsönyi pontok meglátogatása, a hegység megismerése és egy kellemes túra megtétele, akár családosan is.
A Börzsöny (hegység)
A Börzsöny hegység Magyarország északi részén, Pest és Nógrád megyében fekszik. A Kárpátok belső vulkáni övezetében található; az Északi-középhegység legnyugatibb tagja. Földrajzilag csak a második legnyugatibb, mert ide sorolják a Visegrádi-hegységet is. A mintegy 600 km² területű hegységet északról és nyugatról az Ipoly, délről a Duna, keletről a Nógrádi-medence és a Cserhát határolja. Egy kis része, a Kovácspataki-hegyek az Ipolyon túl, Szlovákiában található.
Az egykori kráter pereme alkotja a Börzsöny legmagasabb csúcsait. Legmagasabb csúcsa a Csóványos (938 m). Magyarország 3. legmagasabb átlagmagasságú hegysége,a 100 legmagasabb magyar hegycsúcs közül 9 található a Börzsönyben.
A változatos táj remek túrázási lehetőségeket kínál. A Börzsöny nagy része nemzeti park. A Csóványosról tárul elénk az ország egyik legszebb panorámája a Dunakanyarral. A hegyen több emléket találhatunk a már évezredekkel ezelőtt letelepedett ősemberekkel kapcsolatban.
A Börzsöny alapját egy a miocén korban működő ősvulkán alkotja. Egykori formája a pliocén végére jelentősen lekopott, köszönhetően az egykor a területen uralkodó szubtrópusi éghajlatnak. A pleisztocénben periglaciális kőtengerek, kőfolyások képződtek, az alacsonyabb területeken lösz rakódott le.
Az emberek már évezredekkel ezelőtt letelepedtek a hegységben, a jelenlétüket a mai napig több emlék őrzi, ugyanis számos vár található a környéken, például Drégelyvár, Hont vára, Ipolydamásdi vár, Nógrádi vár...
Forrás, + további információk: hu.wikipedia.org
Jenike Kinga - Vrazsgyák Attila - Tasnádi Bálint